Wczesne objawy ciąży

Wystąpienie jednego lub kilku z opisanych tu objawów może oznaczać, że jesteś w ciąży. Jeżeli nawet początkowo nie zwrócisz na nie uwagi, twój instynkt może ci podpowiedzieć, że zaszłaś w ciążę, gdyż zaczniesz się czuć "inaczej".

  • Przedłużający się brak miesiączki - nie jest to jednak ostateczny dowód zajścia w ciążę, zwłaszcza gdy twój cykl miesięczny jest nieregularny lub gdy jesteś bardzo przygnębiona, przepracowana albo chora. Z kolei nawet u ciężarnej kobiety może wystąpić niewielkie krwawienie w dniach, w których wypadałaby miesiączka.
  • Powiększone, nadwrażliwe piersi, w których może wystąpić uczucie lekkiego pieczenia.
  • Dziwny, metaliczny smak w ustach.
  • Uczucie senności w ciągu całego dnia, a nie tylko wieczorem.
  • Osłabienie, a czasami nawet zawroty głowy.
  • Obfitsza niż zazwyczaj wydzielina pochwowa.
  • Mdłości i wymioty występujące w dowolnej porze dnia.
  • Wyraźna niechęć do niektórych pokarmów i zapachów, jak na przykład kawa, alkohol, dym tytniowy, połączona z niepohamowanym pociągiem do innych.
  • Chwiejność nastroju wywołana zmianą poziomu hormonów.
  • Częste oddawranie moczu.

Planując ciążę, staraj się unikać wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić dziecku. Wszystkie istotne narządy kształtują się podczas pierwszych trzech miesięcy, jest to więc okres największej wrażliwości na szkodliwe czynniki. Wkrótce po poczęciu domyślisz się lub zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży, gdyż zauważysz wystąpienie objawów wyszczególnionych powyżej. Większość tych zmian związana jest z podwyższonym poziomem hormonów w pierwszych tygodniach ciąży, podczas których organizm adaptuje się do nowej czynności: odżywiania dziecka. Dolegliwości te zmniejszą się lub zupełnie ustąpią po dwunastym tygodniu ciąży.

Rozpoznanie ciąży

Powinnaś jak najszybciej uzyskać potwierdzenie faktu zajścia w ciążę. Możesz wykonac test ciążowy online, kupić w aptece płytkowy test ciążowy i wykonać go samodzielnie. Najpewnieszy wynik da badanie krwi na obecnośc hormonu. Jeśli nie pojawi się druga z kolei miesiączka, lekarz może rozpoznać ciążę badaniem USG.

Ciąża od poczęcia do porodu, trwa mniej więcej 266 dni. Poczęcie najbardziej prawdopodobne jest w dniu owulacji. W normalnym, 28-dniowym cyklu, następuje ono około 14 dni przed spodziewaną datą miesiączki, a zatem: aby obliczyć prawdopodobną datę porodu, do daty ostatniej miesiączki dodaj 280 dni (266 plus 14). Pamiętaj, że jest to jedynie przybliżenie. Chociaż przeciętna ciąża trwa 40 tygodni, to także normalne są wahania od 38 do 42 tygodni.