Planowanie ciąży

Zaplanowanie poczęcia może mieć znaczny wpływ na pomyślny przebieg ciąży. Można wówczas poczynić wiele przygotowań, dzięki którym wzrasta prawdopodobieństwo zapłodnienia, a które są jednocześnie doskonałą gwarancją przyjścia na świat dobrze rozwiniętego, zdrowego niemowlęcia. Za idealną można by uznać sytuację, w której decyzja rodziców o posiadaniu dziecka zapada na trzy miesiące przed poczęciem. Jak wiadomo, krytycznym okresem rozwoju zarodka są pierwsze tygodnie, kiedy kobieta nie zawsze wie, że jest w ciąży. Zatem dobry stan zdrowia matki i jej prawidłowe nawyki żywieniowe gwarantują, że zrobiliście wszystko, co w waszej mocy, aby rozwijające się w macicy dziecko było należycie chronione i odżywiane. Istnieją jeszcze inne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę: być może praca matki wiąże się z zagrożeniem dla płodu lub może matka nie była szczepiona przeciwko różyczce. Planując ciążę, zyskujesz czas potrzebny na rozważenie istniejących czynników ryzyka i usunięcie ich w razie konieczności.

Istotne pytania

Odpowiedzi na poniższe pytania są ważne dla każdej kobiety, która planuje ciążę lub właśnie ją odkryła. Nie wszystkie odnoszą się do twojej sytuacji, lecz trzeba je postawić, aby się o tym przekonać. Porozmawiaj także z ojcem dziecka, zwłaszcza że niektóre pytania dotyczą właśnie jego. Jeżeli jakieś odpowiedzi niepokoją cię - porozmawiaj z lekarzem.

Czy przechodziłaś różyczkę?

Różyczka przebyta na początku ciąży, gdy rowijają się narządy wewnętrzne dziecka, może być przyczyną poważnych wad rozwojowych. Poproś więc lekarza, aby zbadał twoją odporność (przez badanie krwi). Jeżeli nie jesteś uodporniona, lekarz może przepisać ci szczepionkę. Nie zwlekaj z tym, ponieważ zajście w ciążę w ciągu trzech miesięcy po szczepieniu byłoby bardzo niewskazane.

Czy w rodzinie twojej albo ojca dziecka występowały choroby dziedziczne?

Niektóre choroby, takie jak hemofilia albo mukowiscydoza, są dziedziczne. Jeżeli w najbliższej rodzinie jednego z was występowały choroby dziedziczne, wasze dziecko również może być obciążone jedną z nich. Przed zajściem w ciążę porozmawiaj z lekarzem, który skieruje cię na badania genetyczne w ten sposób poznasz prawdopodobieństwo ewentualnego zagrożenia dziecka. Warto jednak wiedzieć, że w zasadzie rzeczywiste ryzyko powstaje dopiero wówczas, gdy wywołujący chorobę gen występuje u obojga rodziców.

Czy sama cierpisz na jakieś chroniczne schorzenie?

Jeżeli cierpisz na chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca albo padaczka, powinnaś przed zajściem w ciążę koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Zechce on być może przepisać ci inne lekarstwa niż te, które dotychczas zażywałaś, ponieważ mogą być one szkodliwe dla dziecka lub wręcz utrudniać zapłodnienie.

Czy stosujesz lub stosowałaś do niedawna doustne środki antykoncepcyjne?

Powinnaś zrezygnować z tej formy antykoncepcji na długo przed poczęciem, by organizm zdążył powrócić do swego normalnego rytmu. Odczekaj co najmniej trzy cykle (w tym czasie można stosować prezerwatywę lub krążek dopochwowy). Wcześniejsze zajście w ciążę może utrudnić precyzyjne określenie terminu porodu.

Czy twoja praca wiąże się z zagrożeniami?

Jeżeli jedno z was w pracy styka się z odczynnikami chemicznymi, ołowiem, środkami znieczulającymi lub promieniowaniem rentgenowskim, może to zmniejszyć szansę zajścia w ciążę lub być przyczyną późniejszych powikłań. Porozmawiaj z lekarzem. Być może, przed zajściem w ciążę, należałoby zmienić tę pracę lub co najmniej ograniczyć jej niebezpieczny wpływ na ciebie i dziecko. Jeśli już jesteś w ciąży, tym bardziej musisz chronić siebie i dziecko. Lekarz może również zalecić zmianę pracy, jeśli jest ona zbyt ciężka dla ciebie. Monitory komputerowe uznano ostatecznie za zupełnie nieszkodliwe.

Ile ważysz?

Najlepsze byłoby utrzymywanie wagi odpowiedniej do wzrostu przez co najmniej półroku przed zajściem w ciążę. Jeśli masz poważną nadwagę lub niedowagę poradź się lekarza. Nigdy - chyba, że nadwaga jest naprawdę drastyczna - nie próbuj odchudzać się podczas ciąży, by nie pozbawiać organizmu nieodzwnych składników odżywczych.

Czy odżywiasz się właściwie?

Szanse urodzenia zdrowego dziecka są większe, gdy produkty żywnościowe są świeże i urozmaicone.

Czy zażywasz dużo ruchu?

Chcąc zachować sprawność, staraj się codziennie zażywać ruchu - spacero¬wać lub pływać przez co najmniej 20 minut.

Czytaj dalej:

Wczesne objawy ciąży